Ida 2 – Scenariusz

oskar
fot: polskieradio.pl

Jak wszyscy doskonale wiedzą- w minionym miesiącu film „Ida” otrzymał najbardziej prestiżową nagrodę filmową, czyli Oskara. Film ten w 70% składa się ze statycznych scen, ukazujących dwie milczące kobiety, siedzące w pomieszczeniu. Pozostałe 30% to sceny propagandowe, które oczerniają Polaków i wybielają żydowskich oprawców z czasów Stalinizmu oraz prawdziwych nazistów („Niemcy nic nie wiedzieli!”). Reżyser Paweł Pawlikowski (który wygląda jak młody Jan Tomasz Gross) w wywiadach chwalił się, że spędził dużo czasu z Fajgą Mindlą, która zrobiła na nim duże wrażenie i która była (wg niego) równą babką, co też pokazał w „Idzie” (tam popełniła ona samobójstwo z powodu wyrzutów sumienia, w rzeczywistości zmarła szczęśliwie ze starości w UK). Ogólnie film jest nudny i ciężki, w dodatku dźwięk jest typowo PISF-owski (cichutkie dialogi pomiędzy minutami ciszy i nagle muzyka, która obudziłaby nawet Jaruzelskiego). Moją opinię podzielają statystki oglądalności kinowej „Idy”, które przy gigantycznej promocji marketingowej- wypadają fatalnie (dopiero po Oskarze coś drgnęło, a film ma już 1.5 roku). Dlaczego więc „Ida” dostała tyle nagród, w tym najważniejszą? Dotychczas Oskary otrzymywali: Roman Polański i Agnieszka Holland (oboje pochodzenia mojżeszowego) oraz postkomunistyczny filosemita Andrzej Wajda, no i teraz Pawlikowski dla „Idy”. Cała czwórka dodatkowo lubi rzygnąć na Polskę i Polaków, zachwycając się wszystkim, co zagraniczne. Nie są to też książkowi chrześcijanie.

Uwzględniając wszystkie powyższe czynniki – podjąłem się napisania scenariusza do filmu „Ida 2”. Nie może on być jednak tak czerstwy jak 'jedynka’, bo znów dostanie maksymalnie jednego Oskara. Trzeba pójść na całość, jak to w Hollywood (obowiązkowy kolor, wybuchy, trupy, emocje, główny bohater typu 'zabili go i uciekł’, a na koniec przesłanie moralne) , a wtedy Oskary posypią się gęsto.


Scenariusz

ida2

Film zaczyna się w 1939 roku w Bytomiu. Miasto podzielone jest granicą polsko-niemiecką, lecz po obu stronach granicy mieszkają Polacy i Niemcy oraz znaczna mniejszość żydowska. Niemcy i Żydzi są spokojni i prawilni, natomiast krwawi Polacy 1 września wzniecają Powstanie Śląskie (które jak się potem okaże- rozprzestrzeni się na pół świata). Owo powstanie było de facto wojną domową, pomiędzy Polakami-nazistami (pod dowództwem Adolfa Hitlerowskiego) i Polakami-Bolszewikami (pod dowództwem Józefa Stalinowskiego).  Co gorsza- obie strony to katoliccy kibole- nie oszczędzali również osób postronnych, lejąc wszystkich jak leci (także Żydów i Niemców).

nazisci
Polacy szykują się do wojny

Po rozpoczęciu Powstania widzimy tytułową Idę razem z Wandą Gruz, które ukrywają się w niewielkiej stodole przed barbarzyńskimi Polakami. Razem z bohaterkami, w stodole jest 200 Żydów i 300 Niemców (prawie same kobiety i dzieci). Ida przez małe okienko ostrożnie wygląda na ulicę. Tam widzi grupę Bolszewików, którzy są kibolami Górnika Zabrze. Ida podsłuchuje ich plany- chcą wyeksportować swą bolszewicką ideologię na wschód, obalić carycę Katarzynę IV i zrabować wszelkie możliwe rosyjskie kosztowności. Pozwoli to na stworzenie Armii Czerwonej, która triumfalnie wkroczy na Śląsk i przepędzi Polaków-nazistów na Madagaskar.

W tle bolszewickiej narady Ida dostrzega księdza katolickiego, który pijany wysiada z samochodu, gubi kupon z nielegalnych walk bokserskich i molestuje 4-letniego chłopca żydowskiego.

Jakiś czas później w tym samym miejscu Ida widzi maszerującą grupę nazistowskich kiboli Ruchu Chorzów, podśpiewujących sobie „Chorzowie gola strzel” (na tą melodię kilka lat później powstanie antyfaszystowski marsz Halerz i Grosz). Ida podsłuchuje, iż zamierzają wyeksportować swą nazistowską ideologię poza Polskę, pozyskując w tym celu armie kiboli Dynama Berlin i Lazio Rzym.

Później Ida udaje się w inną część stodoły i siada przy stole z Wandą Gruz. Tam rozmyślają- którym Polakom uda się wcześniej pozyskać pomoc z zagranicy- bolszewikom czy nazistom? Skoro są na samym środku strefy wpływów, to kluczowa dla ich przyszłości będzie prędkość. Tak czy inaczej- mają przechlapane, wszak obie polskie ideologie są zbrodnicze. Ta scena rozmyślania Idy i Wandy to ukłon w stronę fanów pierwszej części filmu, gdyż scena polega na siedzeniu obu pań w permanentnym milczeniu.

stuhr_poklosiePo 14 minutach wszystko przerywają antysemiccy kibole Wisły Kraków, którzy otaczają stodołę z pochodniami i racami. Ich przywódca Jan Paweł 100 (tu upragniony Oskar za rolę drugoplanową męską dla Macieja Stuhra) podpala stodołę, gdyż antysemityzm wyssał z mlekiem matki (jak każdy Polak). Dym jest w kolorach tęczy, co ma symbolizować idee antyprzemocowe. Żywcem spalonych zostaje 500 osób, tylko Ida i Wanda uchodzą z życiem. Ida, ukryta za drzewem widzi, że kibole po spaleniu stodoły zakopują w ziemi łuski niemieckiej amunicji, aby zrzucić winę na niewinnych Niemców. Sami Polacy nie zostawiają żadnych śladów, solennie je tuszując. Po 741 osobach ostał się tylko widelec.

Ida z Wandą muszą uciekać z Bytomia, gdyż jest to najgorsze z możliwych miejsc. Postanawiają uciekać na południe, w góry. Muszą iść pieszo, więc podróż będzie długa i niebezpieczna. Niestety, w wyniku strajku górników bohaterki zostają rozdzielone i Ida zostaje sama, spotykając Wandę dopiero po wojnie.

Teraz scena-epizod z kina drogi. Podróż Idy, najeżona przygodami i niebezpieczeństwami. Ida ma bliższe lub dalsze spotkania z różnego rodzaju Polakami, kolejno z: neofaszystowskimi szmalcownikami, stalinowskimi agentami, nazistowską bojówką motocyklistów, Krwawą Brygidą i naćpanymi biskupami.

Ida jest też świadkiem brawurowego ataku prymitywnych Polaków na jeden ze ŻNIK-ów (Żydowsko-Niemiecki Integracyjny Kibuc). W międzyczasie Ida dowiaduje się, że pierwsze na Śląsku będą wojska nazistowskich kiboli, więc trzeba wiać na wschód, gdzie jest mniejszy antysemityzm i ksenofobia.

W Oświęcimiu Ida mija potężną polską, złowrogą budowę. Ida nie wie, co to jest, ale wie, że chce być jak najdalej. Przyglądając się budowie ogrodzenia, widzi trzech, popijających wódkę i jedzących kiełbasę Polaków z wąsami i w klapkach 'Kubota’. Jeden z nich nagle krzyczy „ku***, a może by tak, ku***, tą tabliczkę, ku***, zrobić po niemiecku, ku***? wtedy wszyscy będą, ku***, myśleli, że to Niemcy, ku*** wybudowali”. Po chwili Ida widzi, jak Polacy umieszczają na ogrodzeniu tabliczkę z napisem 'Arbeit Macht Frei’.

Polski Obóz Zagłady w Oświęcimiu
Polski Obóz Zagłady w Oświęcimiu

Ida z pomocą napotkanych antyfaszystowskich Niemców z Antify dociera na Ukrainę (konkretnie na Krym), gdzie wspaniali banderowcy udzielają jej schronienia. Spotyka tam Barucha Bergmana, który zdradza jej, że na świecie nie ma ani jednego dobrego Polaka. Z radia Ida dowiaduje się, że w Oświęcimiu powstał Polski Obóz Zagłady (w skrócie: POZ). Straszliwe informacje z wnętrza Obozu dostarczył światu, nieco zapomniany przez polityków IIIRP ochotnik Władysław Bartoszewski, który najpierw pozwolił się zamknąć w Obozie, a później stworzył w nim siatkę informacyjną, po czym bohatersko uciekł z materiałami obciążającymi polskich nazistów. Ida, gdy się o Holokauście dowiedziała- zemdlała i leżała nieprzytomna przez 8 minut (tu znów oczko dla wielbicieli pierwszej części filmu), aż uratował ją zaprzyjaźniony, czarnoskóry aktywista organizacji pozarządowych, o orientacji Queer.

W tym samym czasie Armia Czerwona dopiero się formowała i w dodatku miała na głowie nazistowskich „białych” rebeliantów, którzy przypadkiem skorzystali na ich rewolucji. Było więc pewne, że naziści nie napotkają żadnego oporu przy rozprzestrzenianiu się na całą Europę.

Ida nie mogąc stać bezczynnie postanawia udać się do Nowego Jorku, opowiedzieć o sytuacji i zorganizować odsiecz. Tam spotyka się z ogromnym odzewem, zwłaszcza wśród społeczności żydowskiej. W imię solidarności narodowej, Żydzi zobowiązują się do przyjęcia wszystkich antyfaszystowskich uciekinierów z Europy i przygotowują żydowską wyprawę wojskową na 2 statki: 'St. Louis’ z Idą na pokładzie, oraz 'USS Liberty’. Statki szybko dopływają do Europy, gdzie nazizm już rozprzestrzenił się na dobre. Bohaterska, waleczna załoga rozbraja jednak nazistów i zabija Adolfa Hitlerowskiego. Niestety 'USS Liberty’ zostaje poważnie uszkodzony przez Polaków i cudem zostaje odholowany na Maltę. Po zaciętych bojach Żydzi zdobywają Śląsk, a także wyzwalają Oświęcim-Brzezinkę i inne POZ. Niestety prawie równocześnie, od wschodu na miejsce dociera potężna Armia Czerwona, która przejmuje tereny Polski jako swoją strefę wpływów. Niby nie są tacy źli, ale to uniemożliwia natychmiastową likwidację tego parszywego kraju (siedliska nazizmu, ksenofobii, homofobii i antysemityzmu) na konferencji w Jałcie. Wszak Józef Stalinowski to Ślązak, z silną kartą przy stole i będzie chciał bolszewickiej, ale niepodległej Polski. Tak też się stało. Nazizm został zwyciężony, lecz naród który go stworzył- nadal posiada swój kraj (wprawdzie pod bolszewicką okupacją), co jest skandalem.

Resztki nazistów i kiboli schroniły się w Lasach Państwowych. Po śmierci Hitlerowskiego, przewodniczył im Rotmistrz Pilecki, tajny agent SS (polskiej policji nazistowskiej), który wcześniej udając Żyda rozpracowywał w Oświęcimiu więzienną siatkę informacyjną, po czym został zwolniony za rzekomy zły stan zdrowia. Niestety dla świata- naziści potajemnie zaczęli odbudowywać swoje pozycje. Oddziały Pileckiego w lasach (jak to dzikusy) szybko zaaklimatyzowały się i zaczęły dokonywać krwawych rajdów na żydowskie wioski (tu drugie wejście oskarowego Macieja Stuhra, jak z dzieckiem przywiązanym do tarczy kładzie mydło na ogrodzeniu synagogi). Nie próżnował też nazistowski kościół katolicki, który w atmosferze skandalu korupcyjno-pedofilskiego stał się właścicielem połowy Polski. Sytuacja ta trwała przez długie lata.

Kwatera leśna polskich nazistów wyklętych
Kwatera główna polskich nazistów wyklętych w Lasach Państwowych

W międzyczasie Ida spotyka się z Wandą na biseksualnym squacie (tutaj odpowiednia scena, w końcu to film dla Hollywood). Okazuje się, że pierwsza jest krypto-zakonnicą, która rozpracowuje liczne finansowe oszustwa księży. Druga jest stalinowską prokuratorką, która skazuje na śmierć polskich zbrodniarzy nazistowskich, którzy zabili jej rodzinę w Oświęcimiu. Niestety Wanda jest zbyt honorowa jak na taką pracę i popełnia rytualne samobójstwo, odchodząc ze spokojem (efekciarska scena samobójstwa w 3D i z ckliwą orkiestrą). Leży tak martwa, acz uśmiechnięta przez 9 minut (znów ukłon dla fanów pierwszej części filmu), po czym Ida zostaje sama.

Pracuje ona z dużym poczuciem misji, ujawniając liczne machlojki katolików (a mało tego nie było, oj nie). W lasach nadal ukrywają się neonazistowskie oddziały partyzanckie, które uprzykrzają życie kolektywu społecznego. Urosły one na tyle, że zaczęły organizować tajne POZ, a w 1968 dokonały ataku typu blitzkrieg przeciwko Żydom. W ich wyniku np. wybitny i pacyfistyczny profesor Bauman musiał uciekać do Izraela. Ida nie mogąc na to patrzeć znów chciała udać się do Nowego Jorku, lecz nie miała paszportu. Zapisała się (powołując na znajomość z Wandą) do SB (Super Bohaterowie), która była niepodległościową organizacją harcerską. Walczyli oni z wszystkimi okupantami- faszystowskim kościołem, naziolami z lasów i bolszewikami z Moskwy. Ida otrzymała w SB kryptonim Lolek.

Po kilku latach ciężkiej pracy Idy w SB udaje jej się w 1989 roku (przy wsparciu finansowym z USA) obalić nazistowski rząd Polaczków i zainstalować demokrację. Do zniszczenia nazizmu i faszyzmu dzieli nas już naprawdę niewiele. Wystarczy przegonić nazistowskich Polaczków na cztery wiatry, a resztę zwasalizować, opodatkować i sprowadzić do roli parobków. Polacy, przyparci do muru jadą na Bliski Wschód, gdzie zabijają kilka milionów Palestyńczyków. Tam jednak dosięgają ich oddziały bohaterskiego Mossadu.

Teraz scena z Bronisławem Komorowskim, który na konferencji prasowej w Kiejkutach podpisuje kilka papierów:

 • ustawę reprywatyzacyjną (pozbawiającą cebulaków neonazistów dachu nad głową)
 • ustawę o prywatyzacji i spaleniu Lasów Państwowych (bo w tych lasach nadal ukrywają się naziole-kanibale od Pileckiego). Tereny post-leśne podlegają pod ustawę reprywatyzacyjną.
 • Zdelegalizowany zostaje również Kościół Katolicki jako siedlisko nazizmu, faszyzmu, homofobii i mowy nienawiści. Budynki zostają przerobione na Synagogi i lokalne oddziały Gazety Wyborczej.
 • resztki Polaków zamknięte będą w obozach pracy, gdyż muszą odpracować dług publiczny, zaciągnięty przez IIIRP.

Sprawiedliwość wygrywa, nazizm i antysemityzm zostaje pokonany. Naród Polaków znika z powierzchni ziemi. W ostatniej scenie filmu następuje Objawienie Mesjasza. W miejsce faszystowskiej Polski powstaje Izrael Północny.

 

8 Oskarów, Złoty Niedźwiedź i owacje na stojąco.

oskary_ida

selfie_oscar

RacimiR, 11.03.2015r

9 thoughts on “Ida 2 – Scenariusz”

 1. Długo czekałem na jakiś wpis 🙂
  Już się bałem, że twórca padł ofiarą „strażników poprawności.”

  od RacimiR: Ferie zimowe 😉 Teraz już będzie wpis normalnie co 2-3 dni.

 2. władca wszechświata

  gdyby się jeszcze pojawił Rambo, to już hit stuprocentowy. chociaż jak tak obserwuję, to na pewno znalazłeś już jego korzenie w izraelu i dlatego nie został uwzględniony w scenariuszu.

 3. Na kilometr czuć płacz narodowców pseudo-patriotów. Aż się uśmiałem z tej waszej paranoji 😉

  od RacimiR: Z Twojego wpisu na kilometr bije płacz na widok odradzającego się patriotyzmu w Polsce 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top