Islam, cz.2 – Wybrane Fatwy

fatwaFatwa (arab. فتوى) jest to opinia (lub zalecenie), wydawana na piśmie przez wysokiego duchownego (Muftiego) w Islamie. Fatwy wydawane są głównie jako odpowiedzi na wieloznaczne interpretacje Koranu i hadisów. Jeżeli ktoś ma problem ze zrozumieniem słów Księgi – udaje się do Muftiego, aby ten wyjaśnił „co autor chciał przekazać” – właśnie w formie fatwy. Niektóre fatwy mogą też dotyczyć spraw i osób indywidualnych, najbardziej drastyczne nawołują nawet do śmierci. Jedna z najsłynniejszych fatw dotyczyła brytyjsko-hinduskiego pisarza Salmana Rushdie, po publikacji jego książki „Szatańskie Wersety” (chłodno przyjętej w krajach muzułmańskich). Ajatollah Chomejni wydał fatwę, nakazującą zabicie pisarza przez każdego, kto czuje się wierny islamowi. Poniżej kilka innych przykładów „ciekawych” fatw. Zostały one przetłumaczone z języka angielskiego. Starano się nie dublować tematyki, więc wybrano po jednej fatwie na każde kontrowersyjne zagadnienie. Aby być dobrze zrozumianym – poniższe fatwy są autorstwa najwyższej rangi dostojników międzynarodowej społeczności muzułmańskiej (absolutny „top menedżment”), a nie jakichś szeregowych duchownych czy podrzędnych skandalistów pokroju Lemańskiego.


Nekrofilia

Bardzo wpływowy Imam – Zamzami Abdelbari z Maroka wydał fatwę głoszącą, iż nekrofilia jest „Halal”, czyli religijnie akceptowalną praktyką w Islamie. Powiedział, że mąż ma prawo do stosunku ze swą martwą żoną. Imam stwierdził, że małżeństwo pozostaje aktualne nawet po śmierci, która nie przerywa małżeńskiej więzi. Jako dowód przytoczył koraniczny werset, który głosi, że wyznawcy Islamu pójdą do raju wraz ze swymi żonami. Dodał, iż mąż może umyć ciało swej martwej żony i odbyć z nią stosunek. Powiedział również, że kobieta ma takie samo prawo, lecz zawiódł w wyjaśnieniu – w jaki sposób kobieta ma poradzić sobie w odbyciu stosunku ze zwłokami swego męża.

http://www.moroccoboard.com/news/5238–fatwa-necrophilia-religiously-acceptable-practice-in-islam


Pedofilia

fot: sodahead.com
fot: sodahead.com

Dr. Salih bin Fawzan – dostojnik kościelny oraz członek najwyższej rady religijnej Arabii Saudyjskiej wydał fatwę, twierdzącą że nie ma minimalnego wieku dla małżeństwa i dziewczynki mogą być zaślubiane „nawet jeśli są w kołysce”. Fazwan upiera się, że nigdzie w Szariacie nie ma ustalonego limitu wiekowego dla poślubienia dziewczyny i tak, jak inni liczni muzułmańscy uczeni – opiera się on o Koran – wers 65:4. Omawia on małżeństwo z kobietami które nie zaczęły jeszcze miesiączkować (wiek poprzedzający dojrzewanie) oraz przypomina, że Mahomet (islamski wzór do naśladowania) poślubił Aishę gdy miała 6 lat, a skonsumował małżeństwo (lub w dzisiejszym języku zgwałcił ją) – gdy miała 9 lat. Fawzan kończy swoją fatwę ostrzeżeniem dla osób, które popierają prawne ustanowienie minimalnego wieku dla zawierania małżeństwa, iż jest to podważanie woli boskiej i niezgodne z prawem szariatu.

http://www.frontpagemag.com/fpm/99768/new-saudi-fatwa-defends-pedophilia-marriage-raymond-ibrahim


Przemoc wobec kobiet

30 stycznia 2004 magazyn „Rose El-Youssef Magazine” zamieścił artykuł o aferze, wywołanej w Hiszpanii wobec fatwy Szejka Muhammada Kamala Mustafa. Jest to urodzony w Egpicie imam meczetu hiszpańskiego miasta Fuengirola, a także mufti muzułmańskiej społeczności w Hiszpanii. Pan Muhammad wywołał skandal swoją książką: „Kobieta w islamie”. W książce tej było wiele „kwiatuszków”, między innymi ogłosił, że bicie żony jest zgodne z zasadami szariatu. Na stronach 86-87 Mustafa oznajmia: „Bicie (żony) nigdy nie może być przesadne, w ślepej złości celem uniknięcia poważniejszych obrażeń”. Dodaje „Jest zabronione bicie jej po wrażliwych częściach ciała, takich jak twarz, piersi, brzuch i głowa. Za to powinna być bita w ramiona i nogi, używając rózgi, która nie może być sztywna, lecz cienka i lekka aby nie powstawały rany, blizny siniaki”. Autor książki po medialnej wrzawie został osądzony w Hiszpanii, ale wyrok był śmieszny (2000 euro i więzienie w zawieszeniu). Książki nadal dostępne są w hiszpańskich bibliotekach, czytelniach i meczetach.
(Notatka : W podobnym zdarzeniu turecka państwowa fundacja religijna opublikowała książkę emerytowanego duchownego Kemala Gurana: „Przewodnik muzułmanina” (2000) który zaleca bicie żony, lecz przestrzega: „nie uderzaj kobiety w twarz, lecz bij z wyczuciem gdzie indziej”.

http://www.sudaneseonline.com/cgi-bin/sdb/2bb.cgi?seq=msg&board=1058187705&rn-1.

http://www.clarionproject.org/understanding-islamism/womens-rights-under-sharia

burka


Niewolnictwo

Jeden z najwyżej postawionych uczonych Arabii Saudyjskiej – Shaykh Saleh Al-Fawzan (to nie ten sam Fawzan z fatwy nr2, zbieżność nazwisk) wydał fatwę, twierdzącą że: „Niewolnictwo jest częścią Islamu .Niewolnictwo jest częścią jihadu i jihad pozostanie tak długo, jak długo jest Islam”. Atakował muzułmańskich uczonych, którzy twierdzili inaczej. „To ignoranci, nie uczeni. Są zaledwie pisarzynami. Ktokolwiek opowiada takie rzeczy – jest niewierny”. W czasie tej fatwy al-Fawzan był członkiem kolejno: starszej rady duchownych (najwyższej instytucji religijnej Arabii Saudyjskiej), rady edyktów religijnych i naukowych, imamem księcia Mitaeba meczetu w Rijadzie oraz profesorem na muzułmańskim uniwersytecie Imam Mohamed Bin Saud.

Źródło:  Shaikh Salih al-Fawzan „Affirmation of slavery” – „Taming a Neo-Qutubite Fanatic Part 1”, 2007, strona 24. http://www.salafipublications.com/sps/downloads/pdf/GRV070005.pdf


Teoria geocentryczna

Saudyjski wielki mufti – Abd al-Aziz ibn Baz stwierdził w fatwie „The Transmitted and Sensory Proofs” (o obrocie Słońca i bezruchu Ziemi), że ziemia jest płaska, o kształcie dysku, z krążącym dookoła słońcem. Upierał się przy tym, że zdjęcia satelitarne (przeczące jego teorii) są mistyfikacją „niewiernych” przeciw islamskiemu światu.

Źródło: „Al-Ahram Weekly Issue”, nr 477, 13-19 Kwiecień, 2000


Myszka Miki

myszka_mikiFatwa Muhammada Al-Munajida: „Przynieście mi głowę Myszki Miki, jednego z żołnierzy szatana”. Autor fatwy zarządził, że sympatyczna myszka oraz jej kuzyni muszą zostać „zabici w każdym przypadku”. Obecnie Muhammad Al-Munajid uważany jest za jednego z najbardziej wpływowych i szanowanych uczonych w Islamie. Myszka Miki to oczywiście symboliczny obraz cywilizacji zachodniej, do której obecnie ciągną setki tysięcy muzułmańskich „uchodźców”…

http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/middleeast/saudiarabia/2963744/Mickey-Mouse-must-die-says-Saudi-Arabian-cleric.html


Szczepionka

Polio (choroba Heinego-Medina) w cywilizowanych krajach jest chorobą opanowaną i stosunkowo niegroźną. Jednakże choroba nadal „ma się dobrze” się w Indiach, Nigerii, Afganistanie, Pakistanie oraz kilku innych krajach Azji i Afryki. Dlaczego? Przez fatwę przeciwko szczepieniom na polio, wydaną przez muzułmańskich duchownych z Pakistanu. Fatwa zabroniła sczepić dzieci przeciwko polio, gdyż stwierdzono, iż szczepionka jest zasadzką „niewiernych”, która sterylizuje muzułmanów. Pomimo wielokrotnych dowodów, iż szczepionka na polio jest bardzo skuteczna – fatwa wciąż bywa przestrzegana w niektórych muzułmańskich krajach, uniemożliwiając całkowite pozbycie się wirusa polio ze świata.

http://edition.cnn.com/2012/12/18/world/asia/pakistan-polio-suspended/index.html

http://www.rynekzdrowia.pl/Serwis-Szczepienia/Pakistan-kilkaset-osob-aresztowano-za-odmowe-szczepienia-przeciw-polio,149480,1018.html


Nagość

Fragment al-Ahzar, ogromnej uczelni w Kairze, która masowo wydaje fatwy
Fragment al-Ahzar, ogromnej uczelni w Kairze, która masowo wydaje dziwne fatwy

W 2007 roku, Rashad Hassan Khalil – dziekan islamskiego wydziału prawa na uniwersytecie w Kairze wydał fatwę głoszącą, iż nagość podczas stosunku płciowego unieważnia małżeństwo pomiędzy mężem a żoną. Wtórowała mu Suad Saleh, naczelniczka żeńskiego wydziału nauk o Islamie potężnego uniwersytetu Al-Azhar. Muzułmański uczony Abdel Muti przyznał im rację, mówiąc: „Nic nie jest zakazane podczas małżeńskiego stosunku, poza sodomią oczywiście”. Kolejny ważniak z Al-Azhar – dyrektor komisji wydawania fatw (!!!) Abdullah Megawar (cóż za nazwisko) powiedział, iż małżonkowie mogą się widzieć nago, ale podczas stosunku powinni przykryć się kocem.

http://www.simplydumb.com/2007/04/egyptian-cleric-nixes-naked-sex/


Karmienie piersią dorosłego faceta

Na koniec fatwa, która nawet w krajach islamskich uznana została za idiotyczną (a to nie bułka z masłem, zwłaszcza, gdy fatwę ogłasza duży autorytet). W maju 2007 Ezzat Attiya (kolejny wysoko postawiony w kairskim al-Ahzar) zastanawiał się, w jaki sposób niespokrewnieni mężczyzna i kobieta mogą razem pracować w tym samym biurze, skoro islam zakazuje przebywania sam na sam niespokrewnionym i niebędącym w związku małżeńskim mężczyznom i kobietom. Jego odpowiedź: niech nakarmi go piersią pięć razy. Właśnie tak dorosła kobieta karmiąc piersią dorosłego współpracownika miała rozładować całe seksualne napięcie w biurze. Ta kobieta będzie teraz przyrodnią matką współpracownika i dlatego mogą pozostawać sami.
Zarządzenie Attiya zostało masowo wyśmiane i szybko potępione również przez własną społeczność. Zawieszono go pózniej w pracy oraz napiętnowano w arabskich gazetach, szybko wycofał się z tego mówiąc, iż była to „zła interpretacja szczególnego przypadku”.

Źródło: “A Fatwa Free-for-All In the Islamic World”, New York Times, Michael Slackman, Monday, June 11, 2007.


Strażnik Ostatniej Bramy, RacimiR, 8.10.2015

PS: Ciekawe co do powiedzenia o fatwach mają „autorytety” pokroju Magdaleny Środy i Roberta Biedronia?

Zobacz też:

5 thoughts on “Islam, cz.2 – Wybrane Fatwy”

  1. Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego czym jest islam. Ja również o fatwach pierwszy raz słyszę. A im więcej wiem tym bardziej mnie to przeraża.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top