Byle jaka celebracja Powstania Warszawskiego

warszawa_1944Minął ponad tydzień od 71 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Tekst ten piszę dopiero teraz, gdyż czekałem na rozwój sytuacji i potencjalne ukaranie winnych (co niestety nie nastąpiło). Samo Powstanie uważam za wydarzenie niewątpliwie tragiczne, lecz niepotrzebne (z punktu widzenia strat, jakie wyrządziło, zwłaszcza w kontekście nadciągającej wtenczas ze wschodu żydokomuny, która do dzisiaj okupuje Polskę). Niemniej jednak uczestnikom należy się szacunek i wieczna chwała. Nie o samym Powstaniu i jego rocznicy chciałem jednak napisać, a o jej prezentacji medialnej. Wcześniejsze rocznice upamiętniane były zawsze godnie i w podniosłej atmosferze. Niestety w bieżącym roku coś zaczęło się psuć, jeżeli chodzi o celebrację Powstania ze strony partii rządzącej i mediów głównego ścieku, swoje dołożył też Facebook. Podzieliłem ten tekst na 4 osobne „aferki”.


Aferka Syrenowa

reczna_syrena_alarmowa

Syreny w rocznicę wybuchu Powstania to rzecz dyskusyjna w różnych rejonach kraju (np. na Śląsku przeważnie jest cicho, bo region w wyniku Powstania stracił autonomię, miliony cegieł i setki zabytków, które nakazano rozebrać i odbudować z odzyskanych materiałów zrujnowaną stolicę). Jednakże w samej Warszawie bezdyskusyjnie syreny powinny wyć zawsze, głośno i w dużej ilości. Niestety w wielu dzielnicach Warszawy panowała w tym roku cisza jak makiem zasiał. Biuro prasowe Wojewody Mazowieckiego podało, że w samej tylko Warszawie nie włączyły się 133 syreny. Powodów i winnych – oczywiście brak do dnia dzisiejszego.


Aferka Polityczna

fot: rp.pl
fot: rp.pl

Głównym „przekazem dnia” w mediach (od TVN, przez TVP i GW, po media kojarzone z prawicą) były dwie rzeczy. Pierwsza to buczenie i gwizdy na Ewę Kopacz przed przemową na Powązkach. Druga to brak możliwości zabrania głosu przez prezydenta-elekta Andrzeja Dudę. O Powstaniu i jego ofiarach powiedziano oczywiście najmniej. Co do gwizdów i buczenia – nie wiadomo do dzisiaj kto to zrobił (sprawców nie złapano, ani nawet nie sfotografowano, pomimo tysięcy kamer i aparatów). Odkąd dowiedziałem się, że to minister Sienkiewicz kazał służbom specjalnym podpalić rosyjską ambasadę podczas Marszu Niepodległości (żeby winę zwalić na narodowców) – nic mnie już nie zdziwi, także ewentualni wynajęci „gwizdacze” na Powązkach. Na portalu Michnika gwizdy „faszystów z PiS” były głównym newsem dnia, oczywiście okraszonym tysiącem nienawistnych komentarzy. Z kolei w mediach prawicowych skupiono się na tym, że Hajka Grundbaum Hanna Gronkiewicz-Waltz nie pozwoliła na przemowę Andrzejowi Dudzie (prezydentem formalnie został dopiero 6 dni później), wbijając mu szpilkę. Wszystko fajnie, ale Powstanie Warszawskie i Powązki to nie jest dobra okazja do PO-PISowego robienia sobie na złość.


Aferka Medialna

Taki mem w ostatnich dniach krążył po sieci
Taki mem w ostatnich dniach krążył po sieci

W serwisach informacyjnych mediów głównego ścieku nie było żadnej symboliki powstańczej. Nie było kokard, kotylionów, znaków „PW” czy nawet zwykłej biało-czerwonej flagi. Totalna olewka. Jakże to odmienne zachowanie, porównując do rocznicy Powstania w Getcie (zabito w nim „aż” 16 Niemców), gdzie wszyscy prezenterzy obowiązkowo wystrojeni są w żółte żonkile i flagi Izraela. Od dłuższego czasu obserwuję medialną próbę podniesienia rangi Powstania w Getcie, kosztem Powstania Warszawskiego (oczywiście w ostatnim bastionie – Polsce, bo za granicą Powstanie Warszawskie już dawno zostało propagandowo przywłaszczone przez Żydów). Chciałem podeprzeć swoje wnioski linkiem do „Faktów TVN” z dnia 1.08.2015 (gdzie nie było powstańczej symboliki, materiał był krótki, głupkowaty i skoncentrowany na buczeniu, o którym pisałem wcześniej), ale z niewiadomych przyczyn materiał sobie „ot tak” zniknął z serwera TVN (tylko ten jeden odcinek z rocznicy Powstania, bo dowolnie inne Fakty, np. dzisiejsze, wczorajsze, albo jakieś sprzed kilku lat, prowadzone jeszcze przez Durczoka – można sobie w każdej chwili zobaczyć bez najmniejszego problemu).


Aferka Facebookowa

polska_walczaca_powstanie_warszawskie

Trzech piłkarzy Lechii Gdańsk – Sebastian Mila, Piotr Wiśniewski i Łukasz Budziłek postanowiło uczcić rocznicę Powstania zdjęciem w koszulkach „Polski Walczącej”. Znalazło się ono na oficjalnym fanpage Lechii. Niestety jeszcze tego dnia administracja Facebooka usunęła zdjęcie, jako „niezgodne ze standardami społeczności Facebooka dotyczącymi nagości”. Facebook zagroził również, że jak zdjęcie jeszcze raz pojawi się  – to całkowicie zbanują cały fanpage Lechii Gdańsk. Do dzisiaj nie wiadomo, co konkretnie tak bardzo zgorszyło pracowników portalu (nomen omen) Zuckerberga.


Podsumowując – ultra-wielkiego skandalu nie ma, ale jednak nie podoba mi się cała ta sytuacja. Zastanawiam się czy to przypadek i niedbalstwo, czy może jakiś skoordynowany mini-sabotaż. Powstańczej legendy nie da się zniszczyć w krótkim czasie (np. wsadzanie symbolu Polski Walczącej do psiej kupy przyniosłoby skutek odwrotny do zamierzonego). Jednakże stopniowe podgryzanie pamięci o Powstaniu i powolne „urabianie” społeczeństwa jest niestety metodą sprawdzoną, skuteczną i masowo stosowaną. Zobaczymy co będzie w tym względzie za rok. Mam nadzieję, że winni się zrehabilitują, lecz realizm podpowiada mi, że powstańczych „aferek” będzie jeszcze więcej…

PS2: Niniejszy tekst jest jubileuszowym – setnym, umieszczonym na tej stronie. Z tej okazji – Cześć i Chwała Bohaterom !!!

RacimiR, 10.08.2015

2 thoughts on “Byle jaka celebracja Powstania Warszawskiego”

 1. Niestety masz rację. W Polsce mamy przy władzy głównie lewicę ( w sporej części pro żydowską ) oraz agenturę niemiecka i pewnie rosyjską. Największym naszym problemem jest niestety brak polskich stacji TV oraz innych środków przekazu – przez co Polacy są zindoktrynowani. Tylko co zrobić aby to zmienić ?. Ja akurat popieram Korwina – bo wydaje mi się że gość jest logiczny i w miarę niezależny – ale w mediach praktycznie nie istnieje ( a jeżeli już to jest przedstawiany tylko negatywnie – co raczej utwierdza mnie w przekonaniu że nikomu z zewnątrz on się nie podoba więc raczej nie mają na niego wpływu ). Nawet w internecie nie ma takiego portalu typowo pro -polskiego gdzie jednak byłoby wszystko ( sport itp. – to ludzi przyciąga i o tym wiedzą żydzi i niemcy – dlatego taki Onet ma dużą oglądalność )

 2. – Cześć i Chwała Bohaterom !!! …i dodam, prywatnie , – sto lat!
  P.S.
  To na marginesie :
  wiersz Józefa Szczepańskiego„Ziutka” z batalionu „Parasol”, — zatytułowany „Czerwona zaraza”:
  “ Czekamy ciebie – czerwona zarazo
  Byś wybawiła nas od czarnej śmierci
  Byś nam, Kraj przedtem rozdarłszy na części
  Była zbawieniem – witanym z odrazą.(…) “
  1) Polacy jako reprezentanci cywilizacji Zachodu noszą w sobie wszystkie jej grzechy, 2) Polacy są nadto czynnikiem rozkładowym wewnątrz Słowiańszczyzny – to podsumowanie myśli Dostojewskiego – autor Stanisław Pelc (ur. 1980) – absolwent politologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, student V roku w Instytucie Filozofii UJ, publikował w ,,Pressjach”.
  P.S.2
  Jeden z rosyjskich komentatorów ,po przeczytaniu krytyk swoich interlokutorów na Polskę i jej aktualną politykę powiedział , mniej więcej , że Polska dla niego to Mickiewicz , Słowacki ( wymienił wielu innych) , wielcy działacze społeczni , naukowcy , kompozytorzy …i,t,d, – krótko mówiąc , też i Bohaterzy …..żyjemy niestety w czasach pozbawionych stylu o ogłady . Jaki Pan , taki kram …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top