Sportowy Rasizm

racismRasizm (i oskarżenia o tenże) w „wielkim”, zawodowym sporcie to bardzo ciekawe zjawisko do obserwacji socjologicznych i socjotechnicznych. W niniejszym tekście skupię się głównie na piłce nożnej, gdyż na innych dyscyplinach się po prostu słabo znam. UEFA (w przeciwieństwie do FIFA) to organizacja bardzo wyczulona na jakiekolwiek przejawy rasizmu, więc „poszkodowani” wykorzystują ten fakt na potęgę. Nie trzeba być ani omnibusem ani piłkarskim znawcą, żeby przewidzieć, że „poszkodowani” nigdy nie są sportowcy biali. Tekst ten będzie składał się z kilku przykładów „rasizmu” w sporcie oraz jego konsekwencji, w zależności od rasy i wyznania oskarżyciela i oskarżonego. Na tej podstawię podzielę populację na 4 grupy, które objaśnią- kto kogo może obrażać, a kogo w żadnym wypadku nie może. Zaczynamy zabawę.


Grupa 1 – Żydzi i Organizacje FARE

palestine
fot: davidduke.com

Najbardziej uprzywilejowaną grupą społeczną w sporcie są Żydzi. Mają oni pełne prawo do oskarżania każdego o antysemityzm, rasizm, nazizm i faszyzm, a także pełne prawo do bezkarnego obrażania dowolnej innej grupy społecznej. Przykłady? Proszę uprzejmie:

Sprawa Mario Balotelliego, która opisałem miesiąc temu w osobnym artykule- Pierwszy przypadek oskarżenia murzyna o rasizm.
Sprawa Nicolasa Anelki– za wykonanie antysemickiego gestu „quenelle” w meczu WBA-West Ham został on zawieszony na 5 meczów, otrzymał 80.000 euro grzywny oraz został wysłany na przymusowy kurs „edukacyjny”.
Sprawa sióstr Radawńskich na turnieju Fed Cup w Izraelu- żydowscy kibole przez cały mecz stosowali mowę nienawiści wobec Polek, zgodnie z Talmudem wyzywano je min. od „katolickich suk”. Oczywiście nikomu na myśl nie przyszło wszczynanie jakiegokolwiek śledztwa, nie mówiąc już o ukaraniu winnych. Ot, niegroźny incydent…
Powyższe 3 przykłady ukazują więc, że Żydzi to w sporcie swoista „rasa panów”- mogą oskarżać kogo chcą, ale mogą też bezkarnie obrażać kogo chcą.
TUTAJ artykuł o izraelskich kibolach z Jerozolimy, którzy podpalili siedzibę własnego klubu, bo zatrudnił dwóch muzułmańskich piłkarzy. Nikt nie poniósł konsekwencji, sprawę wyciszono.
TUTAJ artykuł o muzułmaninie, który nie chciał grać z reklamą lichwy (kontrowersyjna firma pożyczkowa Wonga, kontrolowana przez Żydów) na piersi, gdyż zabrania mu tego religia. Szybko został ustawiony do pionu, oj szybko…

nw

Osobna odmiana „rasizmu” to pozarządowe (tylko z nazwy, bo finansowane przez rząd) organizacje „antyrasistowskie”, typu Stowarzyszenie Nigdy Więcej, zrzeszone w UEFA’owskiej organizacji FARE. Dostają one swoją działkę z każdej kary, nałożonej przez UEFA, więc ślą hurtowe donosy, licząc na jak najwyższe grzywny dla klubów (a więc prowizje dla siebie). Spójrzcie na obrazek- pomyślicie sobie- kibole przesadzili, jak można wywiesić taki transparent? Otóż prawda jest nieco inna- transparent na obrazku jest autorstwa „antyrasistowskiego” Stowarzyszenia Nigdy Więcej, które kreuje tym samym popyt na swoje „usługi”. Potem pokazują te obrazki na licznych konferencjach i straszą lemingnorantów odradzającym się faszyzmem. Inny przykład- KKS Lech Poznań został ukarany grzywną 10.000 euro za to, że ktoś rzekomo kolportował pod stadionem (należącym do miasta, a nie do Lecha) naklejki z napisem „Good night left side” (dobranoc lewico). Sprawcy tego „ciężkiego przestępstwa” nie złapano, ani nawet nie sfotografowano, cały „materiał dowodowy” to zeznania członka Nigdy Więcej. Mimo to UEFA uwierzyła i wymierzyła karę. Samo Stowarzyszenie Nigdy Więcej nigdy nie wytropiło żadnej poważnej afery (nie licząc „własnych” wpadek, czyli spraw Simona Mola i sprowadzenia niemieckiej bojówki na MN), ale ich taktyka opiera się na kreowaniu tropieniu setek bzdurnych spraw typu naklejka, napis na murze czy okrzyk. Dowody są absolutnie niepotrzebne, wystarczy zeznanie członka organizacji, współpracującej z FARE i wyrok gotowy. Co to oznacza- nie trzeba wyjaśniać. Pełnia władzy w skutecznych oskarżeniach o rasizm. Nawet Zbigniew Boniek, bliski przyjaciel Platiniego krytykuje FARE po donosie na flagę Wilno-Lwów w barwach biało-czerwonych, więc chyba coś w tym musi być…


Grupa 2 – Ciemnoskórzy

fot: daily telegraph
Sol Campbell, fot: daily telegraph

Druga, środkowa grupa to osoby ciemnoskóre o nieeuropejskich rysach twarzy. Wprawdzie (jak pokazała sprawa Balotelliego) stoją oni w hierarchii niżej niż Żydzi (którym muszą schodzić z drogi), ale też wyżej niż biali i chrześcijanie. Czyli klasa średnia.

siwiec
fot: onet.pl

Najlepszy przykład to Sol Campbell, czyli jeden z większych czarnych rasistów na świecie. Przed Euro2012 ostrzegał „nie jedźcie do Polski, bo wrócicie w trumnach”. Przestrzegał, że Polacy i Ukraińcy to dzikusy, naziści, rasiści i homofobi. Jak wyglądało Euro2012- każdy pamięta. Super zabawa i ani jednego, nawet drobnego incydentu rasistowskiego. Czy ktoś oskarżył Campbella o oczernianie Polaków? A skąd! Jedyne reakcje Polaków na te oszczerstwa to… zaproszenie Campbella do Polski i ugoszczenie go jak lorda przez powiązaną z rządem spółkę pl.2012 oraz dwuznaczna ekspozycja cyckowa Natalii Siwiec (patrz obrazek). Nikomu nawet do głowy nie przyszło pozywać Campbella do sądu. Gościu obraża nasz kraj, a w zamian Polacy mu mówią: „Ziomek, wpadaj do Polski- zjesz, napijesz się, zamoczysz ogóra- wszystko za darmo!”. Gdyby jednak sytuacja była odwrotna, czyli Polak, wspierany przez TVP, który przestrzega przed wyjazdem na mundial do RPA, bo to zacofany i rasistowski kraj. Każdy wie, co by się działo- piekło i medialny lincz. Campbell nie oszczędza nawet Anglików, oskarżając ich o to, że… nie jest światowej klasy trenerem. Twierdzi on, że gdyby był biały to byłby najlepszym trenerem świata, ale jest czarny, więc nikt mu nie chce dać szansy. Oczywiście nie ponosi za swoje majaczenie żadnych konsekwencji, nadal jest dyżurnym ekspertem od piłki w brytyjskich mediach. Ogólnie Campbell w kółko mówi o rasiźmie, więc nie ma sensu o nim dłużej pisać, każdy przecież ma google. Napisałbym też o ilości znaczących czarnoskórych trenerów w światowej historii piłki nożnej, ale boję się oskarżenia o rasizm…
Przykładzik z Włoch- Francesco Totti wchodząc na boisko z ławki rezerwowych, nie przyjął opaski kapitańskiej od czarnoskórego Keity- KLIK. Wybuchł rasistowski skandal, oczywiście to, że w Romie (i wielu innych klubach) panuje tradycja nieprzekazywania opaski rezerwowemu- nikogo nie interesowało. To, że czarnoskóry Keita pozostał kapitanem (najważniejszym zawodnikiem drużyny) też nikogo nie interesowało. Rasizm i koniec.
Francja- Willy Sagnol, trener (niezbyt zamożnego) Bordeaux powiedział: „nie będziemy kupować piłkarzy z Afryki”. Jakie to miało konsekwencje w mediach- każdy się domyśla.
W Polsce też wielu czarnoskórych piłkarzy korzystało z przywileju oskarżania naszego kraju o rasizm, np. Manuel Arboleda, Dickson Choto czy Pape Samba Ba.
Inne rasistowskie „skandale” piłkarskie opisano w celnym artykule na weszlo.com


Grupa 3- Muzułmanie

ribery
Franck Ribéry, fot: goal.com

Teraz akapicik o muzułmanach (białych, bo czarni podpadają pod grupę wyżej). Franck Ribéry zażądał od władz Bayernu Monachium, żeby na stadionie zbudowali meczet. No i mu go budują! Inaczej zostaliby oskarżeni o rasizm. Ten sam Ribéry, w meczu Real-Bayern razem z ciemnoskórym kolegą Boatengiem uderzyli Ricardo Carvajala- KLIK. Sędzia oczywiście nic nie widział, za to zamknięto część stadionu Santiago Bernabeu, nie muszę chyba pisać, że z powodu rasizmu kibiców. Ten sam Real Madryt ze strachu przed arabskimi sponsorami usunął kilka tygodni temu ze swojego herbu historyczny krzyż.
Bardzo popularne wśród muzułmanów (grających w Europie) jest odmawianie treningów i gry w czasie ramadanu, poważne starcia z pracodawcami mieli na tym gruncie np. Mesut Özil czy Karim Mostafa Benzema.
Wyobrażacie sobie sytuację, gdy grający w Arabii Saudyjskiej Adrian Mierzejewski czy Łukasz Szukała żądają zbudowania kościoła katolickiego na stadionie oraz zwolnienia z obowiązków na czas wielkiego postu? Pytanie retoryczne.
Muzułmanie mają ostatnio fatalną prasę, ale mimo wszystko chrześcijanami mogą spokojnie i bezpiecznie wycierać sobie gęby.


Grupa 4 – Biali i Chrześcijanie

crosses

Trzecia grupa to biali oraz chrześcijanie. Typowi chłopcy do bicia bez żadnego prawa do obrony. Jak rymowali chłopaki z Molesty: „Bez przykładów. Jak jest- od razu każdy się domyśla”. Jakby jednak ktoś chciał przykłady- są ich setki w Google- KLIK. Nie ma dnia, by jakiś biały/chrześcijański sportowiec nie został oskarżony o rasizm ze strony grup, opisanych w poprzednich akapitach. Jak białego/chrześcijanina obraża Żyd, muzułmanin czy murzyn- nie ma najmniejszego problemu. To wolno robić, to jest modne i postępowe. Natomiast nie było jeszcze ani jednego przypadku, by to biały chrześcijanin głośno oskarżył kogokolwiek o rasizm czy nietolerancję. W takich (nierzadkich) przypadkach- biali sportowcy zaciskają zęby i milczą ze strachu, jak siostry Radwańskie po wizycie w „tolerancyjnym” Izraelu. Jak w amerykańskich filmach: „masz prawo milczeć, a wszystko co powiesz może być użyte przeciwko tobie”. Różnica jest taka, że w opisywanym przypadku- nie ma prawa do adwokata.

PS: Powyższy schemat niestety wykracza daleko poza sport, polityczna poprawność spowodowała, że tak jest praktycznie w każdej dziedzinie życia. W dzisiejszych czasach bycie białym chrześcijaninem to ciężki kawałek chleba.


Na koniec kilka piłkarskich cytatów z weszlo, które padły w 2014 roku. Każdy z nich wywołał mniejszy, lub większy skandal:

 • „Naszym problemem jest to, że nie mamy napastnika. Jest tylko Eto’o, który ma 32 lata, a może 35, kto to może wiedzieć dokładnie” – Mourinho.
 • „To nieakceptowalne, że trener dowiaduje się o transferach od sekretarki. Dyrektor sportowy nawet nie odpisywał mi na maile. To brak szacunku i amatorstwo w klubie” – Helena Costa, pierwsza kobieta-trener zatrudniona przez profesjonalny francuski klub.
 • „Francja jest pełna hipokrytów i tchórzy. Czasami myślę, że gdyby podbili nas Niemcy, działalibyśmy dziś lepiej” – Emanuel Petit dyskutując o ręce Henry’ego z 2009.
 • „Zaletą typowego afrykańskiego piłkarza jest to, że jest tani, zdeterminowany i silny. Ale w futbolu ważne są też technika, inteligencja, dyscyplina” – Willy Sagnol, trener Bordeaux, z jednym z najbardziej kontrowersyjnych cytatów roku.
 • „Mama powinna zostawić mnie w spokoju, przestać wykonywać czary juju” – Adebayor

RacimiR, 12.01.2015r

5 thoughts on “Sportowy Rasizm”

 1. władca wszechświata

  „…transparent na obrazku jest autorstwa „antyrasistowskiego” Stowarzyszenia Nigdy Więcej, które kreuje tym samym popyt na swoje „usługi”. W tym samym dniu członkowie NW namalowali na murach Gdańska kilka swastyk i rasistowskich haseł.” – masz jakiś dowód na podparcie tego twierdzenia?

  od RacimiR:
  http://niezalezna.pl/17717-wymyslaja-problem-aby-z-nim-walczyc
  http://www.rp.pl/artykul/733965.html
  http://www.weszlo.com/2011/10/16/strach-pomyslec-jak-beda-uczyc-dzieci-pomocy-ofiarom-wypadkow-jesli-w-poblizu-nikt-sie-nie-rozbije/
  http://www.12zawodnik.pl/aktualnosci/nigdy-wiecej-%E2%80%9Enigdy-wiecej%E2%80%9D/id:4e9ae2360de87

  1. władca wszechświata

   dzięki. transpartent wyjaśniony. jednak albo jestem nieprzytomny albo rzeczywiście nie ma nic na temat „W tym samym dniu członkowie NW namalowali na murach Gdańska kilka swastyk i rasistowskich haseł.”

   od RacimiR: Faktycznie chyba coś mi się przyśniło, albo sprytnie usunęli wszystkie fakty z internetu. Usunąłem to zdanie z tekstu głównego.

 2. z całym szacunkiem, ale biali chrześcijanie przez 500 lat kolonizowali, okradali, zniewalali…Aha, faszyzmu też żaden Arab nie wymyślił

  od RacimiR: Nie „biali chrześcijanie”, tylko nadmorskie państwa kolonialne. Konkwistadorzy zresztą działali z chęci zysku, a nie z powodów religijnych. Cała środkowa Europa nie kolonizowała nikogo, została napadnięta przez faszyzm i nazizm, a dzisiaj tak zmieniono historię, jakbyśmy to my byli winni całemu złu.
  Portugalczyków, Anglików, Francuzów, Holendrów i Niemców nikt się dzisiaj nie czepia, są to wzorowi i tolerancyjni demokraci liberalni. Nie mówiąc już o Żydach, którzy mieli ogromny udział w handlu czarnoskórymi niewolnikami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top